Нуль-нуль цілих

Колька Скалкін прийшов у радгоспну контору брати розрахунок. Директор учора лаяв Кольку за те, що він «у таку гарячу пору…». «У вас вічно гаряча пора! Все у вас гаряче, тільки зарплата холодна». Директор написав на його заяві: «Звільнити, за власн. бажанням». Лишалося взяти трудову книжку.

По трудову книжку Колька і прийшов.

Книжку мав видати такий собі, середньої товщини чолов’яга Синельников Вячеслав Михайлович, з лагідним лискучим обличчям, білобровий, у білому костюмі. Синельников був приїжджий, Колька чув про нього, що він зануда.

— Чому звільняєшся? — Синельников стомлено дивився на Кольку.

— Мало платять.

— Скільки?

— Що «скільки»?

— Скільки, ти вважаєш, мало?

— Шістдесят-сімдесят… Або й менше.

— Ну. А тобі скільки треба?

Кольку трохи зачепило.

— Мені? Тричі по стільки.

Синельников не всміхнувся, не здивувався такому нахабству.

— Отже, не вистачало?

— Не те що не вистачало, а навіть соромно: руки-ноги здорові, працювати зроду не лінувався, а… Тьху! — Колька дуже лаявся через свою зарплату, обурювався, недобре згадував радгоспне начальство, тому більше товкти воду в ступі не хотів. — Годі.

— І куди?

— Зараз, чи що? Ями під опори піду копати. На тридцять сьомий кілометр.

— Спеціальність у кишені, а ти ями рити. Ти ж водій другого класу…

— А що робити?

— Горілки менше пити. — Синельников так само байдуже, мляво, без будь-якої цікавості дивився на Кольку. Незрозуміло було, навіщо він узагалі розмовляє, розпитує.

Колька втупився в лагідні, невизначеного кольору очі Синельникова. Поворушив ніздрями і сказав (як він потім запевнив усіх) ввічливо:

— Прошу на стіл мою трудову книжку. Без бюрократства. Без цих, знаєте, штучок.

— Яких це штучок?

— Я ж не на лекцію прийшов, так? Я по трудову книжку прийшов.

— І лекцію не зашкодить послухати. Не на лекцію він прийшов… Горілку дудлити грошей у них вистачає, а тут, бачиш, мало платять. — Дивно, Синельников і тепер анітрохи не розпалився, не заговорив якось там… швидше, чи що, зліше, не спохмурнів навіть. — Жлукти. І смокчуть, і смокчуть, і смокчуть цю горілку… Як не набридне? Очманіти ж можна. Жлукти нещасні.

Такого Колька не заслужив. Він випивав, звичайно, проте так, щоб «жлукто», та ще «нещасне»… Ні, це даремно. Але дивно теж, що не слова розлютили Кольку, а цей рівний, нудний, коров’ячий тон, яким їх було сказано: наче такий уже Колька безнадійно поганий, пропащий чоловік, що з ним наморочились і не хочуть навіть нервуватись, і вже так — виказують, на що заслуговує, але без усякої надії.

— Та що за мать-перемать, га? — обурився Колька. — Ти що… чорнила, чи що, напився? Чого ти пиляти заходився? Погляньте, сів верхи і давай поїдом їсти. Та ти що? Тобі що, робити нема чого, бюрократе?

Синельников вислухав усе це спокійно, як на зборах; він навіть голову рукою підпер, як це роблять, сидячи в президії й слухаючи звичну, необразливу критику.

— Кажи далі.

— Я прийшов по трудову книжку, мені немає що казати. Заяву підписано? Підписано. Давай трудову книжку.

— А хочеш, я тобі туди статтю вліплю?

— За що? — розгубився Колька.

— За бешкетування. За недисциплінованість… Маленьку таку позначечку зроблю. І ти в мене тут затанцюєш… краков’яка. — Синельников насолоджувався Кольчиною розгубленістю, але він навіть і насолоджувався якось нудно, невиразно. Колька, однак, стримався.

— За що ж ти мені позначечку зробиш?

— Зроблю позначечку, ти прийдеш ями копати під опори, а тобі скажуть: «Е-е, голубчику, а в тебе тут… Ні, — скажуть, — нам таких не треба». І все. I перестав ти одержувати по двісті карбованців на своїх ямах. Так що носа дуже не задирай. Він, бачте, лаятися буде тут… Паскудство. — Синельников не підвищував голосу, він навіть руку не прибрав від голови — сидів так само, як у президії.

— Хто? — спитав Колька. — Як ти сказав?

— Що «хто»?

— Я! Як ти сказав?

— Паскудство, сказав.

Колька взяв пляшечку з чорнилом і вилив чорнило на білий костюм Синельникова. Якось так воно вийшло… Колька навіть не встиг подумати, що він хоче зробити, коли взяв пляшечку… Хлюпнув — так вийшло. Синельников прибрав руку від голови. Трохи подумав, швидко зняв піджак, устав і подержав піджак у простягнутих руках, доки чорнило стікало на підлогу… Чорнило стекло… Синельников обережно струснув піджак, ще підождав і повісив піджак на спинку стільця. Після цього оглянув сорочку й штани: піджак не встиг промокнути, на штани не попало.

— Так… — сказав Синельников. — Вибирай: двадцять карбованців за хімчистку і фарбування всього костюма або подаю в суд за образу.

— Ти ж перший почав ображати…

— Я — словами, ніхто не чув, чорнило — ось воно, у наявності. Та ще й хімічне. — І знову Синельников говорив рівно, безбарвно. Дивовижна людина! — Твоє щастя, що я його все одно хотів фарбувати. Ще не знаю, чи беруть у хімчистку з хімічним чорнилом… Двадцять п’ять карбованців. — Синельников узявся за телефон. — Вирішуй. Бо дзвоню в міліцію.

Колька вже зрозумів, що краще заплатити. Але його обурило знову, що цей законник на очах став нахабно завищувати Ціну.

— Чому двадцять п’ять! То двадцять, а то одразу двадцять п’ять. Ще посидимо, ти до півсотні доженеш?..

— П’ять карбованців — це дорога в район: туди й назад. Я спочатку не зміркував.

— Що, по два п’ятдесят в один кінець, чи як? Тебе за п’ятдесят копійок на попутній кожен довезе.

— На попутній я не хочу. Туди на попутній, а звідти таксі візьму.

— Фон-барон знайшовся!.. На таксі-і!

— Так, таксі. Що — дико?

— Не дико, а… надурняк виламуватись невже не соромно?

— Ти мене чорнилом облив — тобі не соромно? Що ж я — за свій власний костюм на попутніх буду трястись? Двадцять п’ять. Пиши.

— Що?

— Розписку.

Синельников підсунув Кольці аркуш паперу.

Колька гидливо взяв аркуш…

— Як писати?

— Я, такий-то, — повністю ім’я, по батькові, — зобов’язуюся виплатити товаришеві Синельникову Вячеславу Михайловичу двадцять п’ять — словами — карбованців нуль-нуль копійок…

Колька зло посміхнувся, похитав головою.

— «Нуль-нуль копійок!..» Командуючий, мля!..

— Нуль-нуль копійок за зумисне зіпсування білого костюма товариша Синельникова В. М.

Колька зупинився писати.

— Навіщо ж писати «зумисне»? Якщо я добровільно погоджуюся платити, навіщо ж так писати? Там десь прочитають і почнуть… почнуть чіплятися.

Синельников подумав.

— Гаразд, пиши: за зіпсування костюма товариша… білого костюма товариша Синельникова В. М..

Колька пропустив слово «товариша», написав «білого костюма Синельникова».

— Хімічним чорнилом…

Колька взяв пляшечку, подивився.

— Хіба для авторучок буває хімічне?

— А яке ж? Звітні відомості ми тільки хімічним пишемо.

— Писаки, мля… — пробурмотів Колька.

— Підпис. Число.

Колька розписався. Поставив число. Синельников узяв розписку.

— Скільки тобі під розрахунок належить?

— А я звідки знаю? Ти краще тут знаєш.

— Після обіду зайдеш по розрахунок. І по книжку. Колька встав.

— Ти це… не кажи нікому, що… злупив з мене четвертак. Бо дійде до моєї… здійме галас. Напиши щось там.

— Гаразд.

Колька пішов до дверей. На порозі зупинився, подивився на дебелого чоловіка з білими бровами. Синельников теж подивився на нього.

— Що?

— Хо-о, — сказав Колька. Хитнув головою і вийшов з кабінету.

В коридорі разок нишком лайнувся.

«Четвертак — як собаці під хвіст. Згорнув трубочкою і під хвіст». Але згадав, що на ямах тепер буде заробляти по двісті — двісті п’ятдесят карбованців… І заспокоївся. «Та хай вони горять синім полум’ям! — подумав. — Шкодувати ще…»