Анкета
І
Я закохався в Юлю. Безтямно, безоглядно. Як закохалася більшість чоловіків України.
Залізна Леді! Жанна Д’Арк! Якій Бог судив порятувать Україну. Уособлення жіночності з елегантною косою довкруж голівки.
Недарма ж хтось із славетних астрологів (чи не Глоба?) прорік, що Україну порятує жінка. Лише жінка. І ніхто, окрім жінки.
Я давно розчарувався в чоловіках, що очолювали нашу державу. Якісь вони всі безхребетні. Недороблені. «Недоколихані»,— як сказала Галя-сусідка.
А от Юля!!!
День і ніч марив Юлею. Та й домарився до того, що вирішив написати про неї повість. Не виборчу агітку, наспіх нашкрябану журналістською братією, що забудеться одразу ж по виборах, а повноцінну художню повість. За якою читачі стояли б у чергах. Щоб, розкривши першу сторінку, не могли одірватися до сторінки останньої.
Але як зустрітися з Юлею? Як її вмовити виділити час для сповіді про власне життя? З усіма плюсами й мінусами, без яких не обходяться навіть генії.
Як?
І тут на допомогу прийшла моя дружина: вона навчала студентку, яка нині працювала у виборчому блоці Юлі.
Домовились, прийшли. Там нас радо зустріли, сказали, що організувати зустріч їм «без проблем». Тим більше що Юлія Володимирівна нині поверхом вище, в республіканському штабі. Збігали наверх і принесли… довжелецький сувій паперу.
— Що це?
— Анкета. Заповніть, не оминувши жодного питання.
— Анкета?..— Я ще не вірив, що переді мною диявольський витвір часів деспота Сталіна. Пам’ятаєте оте: «Чи були на окупованій території?» Густі запитання цілились у мою душу отруйними списами.
Хотів звестись і піти… Але ж повість! Повість!!!
Гаразд, ми не горді. Проковтнемо й це. От тільки цікаво, чи і в молодості хлопці, які упадали за Юлею, змушені були заповнювати анкети?.. Зціпивши зуби, заповнив.
— Зачекайте хвилинку. Зараз вас покличуть.
А мені чомусь розхотілося стрічатися з Юлею.
Але ж повість! Повість!
Повернулись як у воду опущені:
— Ви пробачте, але Юлія Володимирівна вас зараз прийняти не може. Коли зможе — подзвонять.
II
Повертався додому з таким відчуттям, наче мене добряче виваляли в болоті. Ще й натикали мордою в грязь: «Знай своє місце, смерде!»
III
Минув день… другий… третій… Минув тиждень… другий минув… Од Юлі ні слуху ні духу.
Повість майбутня згасала, все рідше з’являлася в снах. Частіше снилося, що я заповнюю, будь вони не ладні, анкети.
Повість уже тліла жариною.
Аж через місяць — дзвінок:
— Юлія Володимирівна прийме вас сьогодні о вісімнадцятій.
— Передайте Юлії Володимирівні,— відповів я якомога спокійніше,— що я рівно о вісімнадцятій жду її у себе вдома. Хай подивиться, як живуть сучасні письменники. До речі,— не витримав (от же клятий язик!),— передайте, хай не боїться. Я її не зґвалтую.
IV
Не прийшла.
Невже побоялась?