Лиска
І знову учні йдуть лісовою дорогою. Запитання так і сиплються. То Славко сіру пташку помітив і все допитується, де її гніздечко, та Маринка не збагне, чому коти в лісі небажані гості. Там, дивись, дівчатка знайшли на узліссі квіточки суниць і хочуть з них букетики зробити…
Зоя Павлівна терпляче пояснює своїм вихованцям, що птахів зараз турбувати не можна, бо вони висиджують пташенят, а бродячі коти так і нишпорять, щоб десь гніздечко пограбувати або пташку спіймати: квіточки суниць зривати не слід — скоро на тих стебельцях з’являться смачні ягоди.
Михей Хомич чекав на дітей під дичкою, де вулики стояли.
— Здоровенькі були, — привітався до них. — Комарі докучають? — усміхнувся до Ігорька, що відмахувався від них гілочкою.
— Не комарі, а комарихи! — сказав хлопець.
— Ти ба, — здивувався Михей Хомич, — знаєш навіть таке, що кусаються лише комарихи?
— Зоя Павлівна розповідала, — пояснив той. — А вона все знає!
Підійшла Тетяна Романівна й запросила до господи:
— Молочка покуштуйте з дороги!
У хаті діти ніяково переступали з ноі и на ногу, тільки Ігорьок сміливо всівся на лаву й сказав, що і добавки попросить.
— Буде й добавка! — пообіцяла Тетяна Романівна, нарізаючи хліб.
— Яке ж бо смачне! — на мить одірвалася від чашки Маринка.
— Уранці надоїла, — сказала Тетяна Романівна. — У нашої Лиски молоко не просте — цілюще, бо на лісових травах корівка пасеться. А чи всі ви бачили її? Тоді ходімо на галявину, подивимося.
Велика чорно-ряба корова спокійно щипала травичку, біля неї крутилося телятко, геть схоже на неї.
— Лиско, а йди-но сюди! — покликала корову Тетяна Романівна. Корова підняла голову й глянула на дітей великими здивованими очима.
— Незнайомих боїться, — сказала Тетяна Романівна й сама підійшла до Лиски. Взяла пучок щойно зірваної трави.
— Ну, хто хоробрий корівку погодувати?
— А вона не вкусить? — Ігорьок боязко підніс траву до коров’ячої морди.
— Та хіба ж корови кусаються! — засміялася Тетяна Романівна. Лиска тим часом стала їсти, а як доїла, — лизнула Ігорькову руку.
— Ой, лоскотно! — засміявся хлопчик. — А язик у неї шорсткий… Телятко підійшло до корови й почало тертися об неї боком. І тут учні розгледіли, що на мордочці в нього ремінець з гвіздочками. Гострячками назовні.
— Навіщо це? — здивувалися діти.
— Щоб не смоктало молока, коли йому схочеться, а привчалося до режиму харчування! — пояснила Тетяна Романівна. Тричі на день я підпускаю його до корови без ремінця, а іншим часом йому попити не вдасться, бо гвіздки вколять Лиску, і та його прожене. Згодом теля звикне до режиму і тоді ходитиме без ремінця.
Ігорьок хотів погладити телятко, та воно стрибнуло вбік і помчало вискоком.
Дівчатка нарвали запашної трави для Лиски. Діти зовсім освоїлися, почали гладити корову і все доскіпувалися до Зої Павлівни: і чого Лиска плямиста, і навіщо їй роги, і як вона дає молоко, і чи міцні в неї ратиці?
Тетяна Романівна розповіла, що Лиска — холмогорської породи. Всі холмогорки — плямисті, чорно-рябі. У них смачне молоко, і дають вони його більше, ніж інші корови.
— А як корови дають молоко, скоро покажу, — пообіцяла.
Невдовзі Тетяна Романівна вийшла з дійницею. Помила корові вим’я й стала доїти її. Молоко цівками струмувало в дійницю. Учні аж стрибали від захоплення.
Тетяна Романівна налила молока в чашку й дала покуштувати тим, хто хотів. Аж тут і телятко прибігло, розштовхало дітей і — до Лиски.
— І ти захотіло, — Тетяна Романівна скинула з нього ремінець.
— Людина здавна приручила корову. І заради молока, і заради м’яса, — пояснила вихователька.
— А роги, — підійшов до них Михей Хомич, — потрібні корові для захисту від хижих звірів. Колись кілька вовків хотіли у Лиски теля відбити, так вона одного рогами до землі притисла, а інші повтікали. Отака наша Лиска!